Przemyślenia

Haitańskie wierzenia

houngan

Dlaczego Haitańczycy wierzą w nadejście zombie? Ponieważ większość z nich jest wyznawcami religii afroamerykańskiej znanej jako voodoo.

W voodoo najważniejszy jest kapłan lub kapłanka, bez którego nie mogą odbywać się żadne rytuały. To właśnie houngan lub mambo dzięki swojej magii mogą ożywić zmarłego. Zombie stają się osoby, które zostają otrute przez czarownika substancją zwaną „proszkiem zombie”. Trucizna ta zawiera tetrodoksynę – substancję paraliżującą ciało człowieka, ale pozostawiającą go w pełnej świadomości, oraz bieluń – roślinę powodującą, że człowiek staje się uległy i podatny na aluzje.

Wierzenia haitańskie mówią, że zombie ma wracać na ziemie aby pomagać żywym w różnych pracach. Do grobu wróci wówczas, gdy zje coś słonego. Zombie mogą również być pod wpływem kapłanów i wykonywać wyłącznie ich polecenia. Wielu Haitańczyków decyduje się na dodatkowe rytuały po śmierci człowieka które mają mu zapewnić spokojne życie na tamtym świecie. W tym celu kaleczy się ciało zmarłego przebijając je kołkiem i odcinając kończyny, a grobu najbliżsi pilnują przez kilka dni, aby ciało nie zostało skradzione przez kapłana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>